Zespół napięcia przedmiesiączkowego i bolesne miesiączki wg TCM

Zespół napięcia przedmiesiączkowego i bolesne miesiączki wg TCM

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to zespół objawów, które mogą pojawić się już po owulacji, i znikają samoistnie podczas miesiączki. Symptomy mogą utrzymywać się od 1 do 14 dni i dotyczą 60-80% kobiet w wieku 20-50lat. Objawy PMS mogą zmieniać się z miesiąca na miesiąc przyjmując różny stopień nasilenia.

Cykl menstruacyjny kobiety w medycynie chińskiej dzielimy na 4 fazy, kolejno są to faza: Krwi, Yin, Yang i Qi. PMS to objawy występujące po owulacji – czyli w fazie Yang i Qi. Jest to czas, w którym energia powinna płynąć swobodnie, a jej zastoje będą wpływały na nasilenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Główne wzorce, które możemy zaobserwować przed miesiączką to zastój Qi Wątroby, zastój Qi Wątroby z Niedoborem Yin i Krwi, Ogień Wątroby, dysharmonia pomiędzy Wątrobą, Śledzioną i Żołądkiem (nadmierny wpływ elementu Drzewa na element Ziemi).

Jak więc radzić sobie z objawami PMS?

Należy dbać o siebie w trakcie trwania całego cyklu menstruacyjnego: dieta, suplementacja (kwasy tłuszczowe omega 3, witamina E), terapia ziołami, zabiegi akupunktury i akupresura – dostosowane do potrzeb organizmu i konstytucji. Po owulacji należ skupić się na poprawie krążenia Qi i poruszaniu zastoju Qi Wątroby (ćwiczenia i aktywność fizyczna, spacery, akupunktura, akupresura np. na punkt Wątroba 3 i Osierdzie 6). Stosowanie herbatek i naparów ziołowych: koper włoski, mięta, werbena, melisa, herbatka z pączków róż.

Wsparcie organizmu zabiegami akupunktury

Skuteczną i pomocną metodą zarówno na PMS jak i bolesne miesiączkowanie jest akupunktura. Badania sugerują, że skuteczność akupunktury w bólach miesiączkowych przewyższa działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a skuteczność zabiegów utrzymuje się przez pewien czas po zakończeniu cyklu zabiegów. Działanie akupunktury wykracza poza wyłącznie objawowe leczenie przeciwbólowe, podczas zabiegów pracuje się nad przyczyną dolegliwości i reguluje organizm. W badaniach nad skutecznością zabiegów akupunktury badano różne formy terapii: akupunkturę tradycyjną, akupunkturę ucha oraz zabiegi wykonywane z wykorzystaniem elektrostymulacji punktów. Najczęściej stosowane punkty, powtarzające się w wielu protokołach badawczych to: Sp6, Sp8, Sp10, Liv3, St36, Ren4, Bl23, Bl32, dobór punktów zależy od zdiagnozowanego syndromu wg TCM.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk